The Yamaha Vity 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM, 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key feature. The Yamaha Vity 125 comes with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, delivering reliable range during your journeys.
Routine service is important to keep your Yamaha Vity 125 running smoothly. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your Vity 125 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Vity 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |