The Yamaha YB 50 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Yamaha YB 50 includes a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, providing optimal fuel economy on the road.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Yamaha YB 50 in top condition. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your YB 50 can maintain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.00 HP (2,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 85.0 kg (186,46 pounds) |
| Length: | 1820 mm (71,34 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |