The Aprilia SportCity Cube 300 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 278.30 ccm (16,90 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential consideration. The Aprilia SportCity Cube 300 is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel control system, ensuring reliable range for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your Aprilia SportCity Cube 300 performing at its best. Common service items involve sprockets. Using quality components, your SportCity Cube 300 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Aprilia SportCity Cube 300 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 278.30 ccm (16,90 cubic inches) |
| Power: | 22.12 HP (16,02 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |