The Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an essential feature. The Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide comes with a 17.80 litres (4,68 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering efficient efficiency for your adventures.
Routine service is vital to keep your Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide performing at its best. Regular replacement items involve batteries. By using genuine parts, your FXDI Dyna Super Glide will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDI Dyna Super Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.80 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 290.0 kg (636,10 pounds) |
| Length: | 2307 mm (90,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |