The Kawasaki ZX 12R is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 185.00 HP (134,33 kW)) @ 10000 RPM, 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 320.0 km/h (197,81 mph)
Routine service is crucial for maintaining your Kawasaki ZX 12R in peak form. Common service items involve oil filters. Through proper maintenance, your ZX 12R will sustain strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 185.00 HP (134,33 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 134.00 Nm (13,63 kgf-m or 98,31 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 320.0 km/h (197,81 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |