The Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical factor. The Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe features a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, giving efficient efficiency on the road.
Proper upkeep is essential to maintain your Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe in peak form. Essential service parts consist of brake pads. With the right parts, your Urban Sporty 150 Deluxe will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 1956 mm (76,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |