The Buell X1W White Lightning is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 101.00 HP (73,33 kW)) @ 6000 RPM, 122.04 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key factor. The Buell X1W White Lightning comes with a 15.80 litres (4,15 gallons) fuel tank, providing good fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important to maintain your Buell X1W White Lightning in top condition. Common service items involve clutch plates. By using genuine parts, your X1W White Lightning can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Buell X1W White Lightning Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 101.00 HP (73,33 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 122.04 Nm (12,34 kgf-m or 89,55 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.80 litres (4,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |