The Jincheng AX 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is vital to maintain your Jincheng AX 125 in top condition. Regular replacement items consist of brake pads. By using genuine parts, your AX 125 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1965 mm (77,01 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |