The Kawasaki Voyager XII is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1196.00 ccm (72,62 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62.8 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Kawasaki Voyager XII features a 23.08 litres (6,07 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, offering excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Kawasaki Voyager XII performing at its best. Regular replacement items include batteries. With the right parts, your Voyager XII can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Voyager XII Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/90 - 15 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1196.00 ccm (72,62 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.08 litres (6,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 330.2 kg (724,36 pounds) |
| Length: | 2520 mm (98,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. single piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. single piston caliper |