The Kawasaki EL 252 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 252.00 ccm (15,30 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Kawasaki EL 252 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key to keep your Kawasaki EL 252 in top condition. Common service items involve brake pads. With the right parts, your EL 252 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 252.00 ccm (15,30 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |