The Jianshe JS200GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 196.90 ccm (11,95 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Jianshe JS200GY is fitted with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is vital for ensuring your Jianshe JS200GY running smoothly. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your JS200GY can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 196.90 ccm (11,95 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |