The CH Racing CH 511 Racing Big Wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.00 HP (5.8 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The CH Racing CH 511 Racing Big Wheels is fitted with a 2.80 litres (0,74 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your rides.
Routine service is crucial for ensuring your CH Racing CH 511 Racing Big Wheels operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. With the right parts, your CH 511 Racing Big Wheels will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for CH Racing CH 511 Racing Big Wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 8.00 HP (5.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.80 litres (0,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 40.0 kg (87,76 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |