The Sachs SpeedJet 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 2.81 HP (2,09 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Sachs SpeedJet 50 is equipped with a 4.70 litres (1,23 gallons) fuel tank, giving good performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary to maintain your Sachs SpeedJet 50 running smoothly. Common service items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your SpeedJet 50 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Sachs SpeedJet 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2,09 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.70 litres (1,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1830 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |