The Kymco Bet and Win 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.04 HP (13.9 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital for keeping your Kymco Bet and Win 250 running smoothly. Popular maintenance parts involve drive chains. With regular servicing, your Bet and Win 250 will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kymco Bet and Win 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.04 HP (13.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |