The Kawasaki VN 1500 Vulcan is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 4300 RPM, 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key to keep your Kawasaki VN 1500 Vulcan operating reliably. Essential service parts comprise fuel filters. Through proper maintenance, your VN 1500 Vulcan can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 4300 RPM |
| Torque: | 110.80 Nm (11,24 kgf-m or 81,29 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 257.0 kg (563,77 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |