The Adly Thunder bike 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.14 HP (9,55 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical factor. The Adly Thunder bike 150 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring excellent range for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Adly Thunder bike 150 in peak form. Essential service parts consist of brake pads. With regular servicing, your Thunder bike 150 will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Adly Thunder bike 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 13.14 HP (9,55 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |