The Veli ZQ 90 is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 86.00 ccm (5,22 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3.7 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
Preventative care is necessary to maintain your Veli ZQ 90 running smoothly. Popular maintenance parts comprise drive chains. Through proper maintenance, your ZQ 90 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 86.00 ccm (5,22 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3.7 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |