The Triumph Daytona 675 SE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important factor. The Triumph Daytona 675 SE comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing consistent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Triumph Daytona 675 SE in top condition. Essential service parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your Daytona 675 SE can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 675 SE Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 164.7 kg (361,19 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |