The Generic Zion 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.66 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.00 HP (4,38 kW)) @ 8000 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential factor. The Generic Zion 125 comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, delivering reliable efficiency on the road.
Proper upkeep is key to keep your Generic Zion 125 operating reliably. Common service items involve clutch plates. With the right parts, your Zion 125 will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Generic Zion 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 6.00 HP (4,38 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 1985 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |