The Yamaha Slider Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key consideration. The Yamaha Slider Naked features a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, ensuring consistent mileage for your adventures.
Preventative care is important to keep your Yamaha Slider Naked operating reliably. Popular maintenance parts comprise batteries. By using genuine parts, your Slider Naked will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Slider Naked Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 12 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1785 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |