The Peugeot Sum Up is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.30 HP (5.3 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential feature. The Peugeot Sum Up comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, ensuring optimal range for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your Peugeot Sum Up operating reliably. Common service items consist of brake pads. Through proper maintenance, your Sum Up will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Sum Up Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.30 HP (5.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1960 mm (76,81 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |