The Kreidler Mustang 250 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 234.00 ccm (14,21 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.30 HP (13,33 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Kreidler Mustang 250 features a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, providing good fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is important to maintain your Kreidler Mustang 250 in top condition. Common service items involve drive chains. By using genuine parts, your Mustang 250 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14,21 cubic inches) |
| Power: | 18.30 HP (13,33 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 1595 mm (62,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |