The MZ Classic 300 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 291.00 ccm (17,67 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5500 RPM, 29.50 Nm (2,99 kgf-m or 21,69 ft.lbs) @ 5200 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your MZ Classic 300 running smoothly. Regular replacement items consist of air filters. With regular servicing, your Classic 300 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 291.00 ccm (17,67 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 29.50 Nm (2,99 kgf-m or 21,69 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 128.5 kg (281,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |