The Aprilia Sportcity 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 198.00 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 9000 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Aprilia Sportcity 200 features a 9.30 litres (2,45 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, delivering reliable mileage for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Aprilia Sportcity 200 in peak form. Popular maintenance parts include spark plugs. By using genuine parts, your Sportcity 200 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Sportcity 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 198.00 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.30 litres (2,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1865 mm (73,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |