The Yamaha XV 535 DX Virago De Luxe is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.00 HP (32.1 kW, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
Regular maintenance is crucial for ensuring your Yamaha XV 535 DX Virago De Luxe in top condition. Frequently replaced components involve fuel filters. With regular servicing, your XV 535 DX Virago De Luxe will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (32.1 kW |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |