The Dinli DL 801 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14.7 kW, 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important feature. The Dinli DL 801 includes a 12.60 litres (3,31 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving reliable range for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Dinli DL 801 operating reliably. Common service items include batteries. With the right parts, your DL 801 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14.7 kW |
| Torque: | 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.60 litres (3,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1820 mm (71,34 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |