The Lifan LF 125 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key aspect. The Lifan LF 125 30 is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, providing good performance for your adventures.
Proper upkeep is key to maintain your Lifan LF 125 30 performing at its best. Regular replacement items consist of oil filters. By using genuine parts, your LF 125 30 can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Lifan LF 125 30 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 18 and the Rear Tyre size is 100/90 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.80 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |