The Ducati SS 900 Super Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM, 81.00 Nm (8,26 kgf-m or 59,40 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 205.0 km/h (126,76 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key consideration. The Ducati SS 900 Super Sport features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, giving efficient fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Ducati SS 900 Super Sport operating reliably. Frequently replaced components consist of oil filters. Through proper maintenance, your SS 900 Super Sport will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Ducati SS 900 Super Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 81.00 Nm (8,26 kgf-m or 59,40 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 205.0 km/h (126,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |