The Ducati SS 750 Supersport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The Ducati SS 750 Supersport includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for keeping your Ducati SS 750 Supersport in peak form. Common service items consist of spark plugs. By using genuine parts, your SS 750 Supersport will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Ducati SS 750 Supersport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |