The Triumph TT 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Triumph TT 600 is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing consistent performance on the road.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Triumph TT 600 in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your TT 600 will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph TT 600 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |