The Honda SH 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.90 HP (11,54 kW)) @ 8500 RPM, 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical aspect. The Honda SH 150 comes with a 8.30 litres (2,18 gallons) fuel tank, delivering reliable fuel economy during your journeys.
Preventative care is crucial to keep your Honda SH 150 operating reliably. Common service items consist of drive chains. By using genuine parts, your SH 150 can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda SH 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 50P and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 60P so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 15.90 HP (11,54 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 14.20 Nm (1,39 kgf-m or 10,45 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.30 litres (2,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 123.1 kg (270,04 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |