The Tomos Revival is a 2 stroke, Sport bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.01 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2800 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Tomos Revival is equipped with a 3.40 litres (0,90 gallons) fuel tank, providing good mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary for keeping your Tomos Revival running smoothly. Essential service parts include fuel filters. With regular servicing, your Revival will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.01 HP (1,49 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.40 litres (0,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 64.9 kg (142,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |