The Honda CMX 250 Rebel is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 234.00 ccm (14,21 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.50 HP (13,43 kW)) @ 8250 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Honda CMX 250 Rebel in peak form. Frequently replaced components comprise air filters. With regular servicing, your CMX 250 Rebel can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14,21 cubic inches) |
| Power: | 18.50 HP (13,43 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |