The American IronHorse Slammer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1821.00 ccm (110,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an essential feature. The American IronHorse Slammer comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, offering reliable range on the road.
Proper upkeep is essential for ensuring your American IronHorse Slammer performing at its best. Common service items consist of drive chains. By using genuine parts, your Slammer will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse Slammer Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R21 and the Rear Tyre size is 300/35 - VR18 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1821.00 ccm (110,56 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 336.6 kg (738,29 pounds) |
| Length: | 2591 mm (101,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |