The BMW G650X Challenge is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 652.00 ccm (39,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential feature. The BMW G650X Challenge is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is vital for ensuring your BMW G650X Challenge operating reliably. Essential service parts consist of oil filters. Through proper maintenance, your G650X Challenge will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for BMW G650X Challenge Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 140/80 - S18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39,59 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 144.0 kg (315,91 pounds) |
| Length: | 2205 mm (86,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |