The Moto Guzzi California Touring is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important factor. The Moto Guzzi California Touring comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing good efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial to maintain your Moto Guzzi California Touring in peak form. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your California Touring can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi California Touring Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 150/70 - VB17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 48.28 HP (35,02 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 259.0 kg (568,15 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |