The Kreidler Enduro125 DD is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The Kreidler Enduro125 DD is equipped with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, giving consistent fuel economy on the road.
Preventative care is essential to keep your Kreidler Enduro125 DD in top condition. Essential service parts involve drive chains. With the right parts, your Enduro125 DD will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kreidler Enduro125 DD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 21 and the Rear Tyre size is so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |