The Jinlun JL 125 C is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Jinlun JL 125 C comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving good mileage for your rides.
Routine service is vital to maintain your Jinlun JL 125 C running smoothly. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your JL 125 C can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Jinlun JL 125 C Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.25 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |