The Daelim History is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.60 HP (8.5 kW and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the tank size is a key consideration. The Daelim History is equipped with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy on the road.
Regular maintenance is essential to maintain your Daelim History performing at its best. Essential service parts include drive chains. Using quality components, your History can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Daelim History Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 11.60 HP (8.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1970 mm (77,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |