The Keeway Speed 150 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the gas tank is a key consideration. The Keeway Speed 150 comes with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, giving optimal range during your journeys.
Routine service is necessary for ensuring your Keeway Speed 150 in peak form. Regular replacement items consist of brake pads. Using quality components, your Speed 150 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway Speed 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.25 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 128.0 kg (280,79 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |