The Yamaha TDR 125 is a 2 stroke, Super Motard bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key to keep your Yamaha TDR 125 operating reliably. Essential service parts involve air filters. With regular servicing, your TDR 125 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |