The KTM 640 Adventure is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key factor. The KTM 640 Adventure is fitted with a 25.50 litres (6,71 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel management system, ensuring good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your KTM 640 Adventure operating reliably. Common service items comprise clutch plates. By using genuine parts, your 640 Adventure will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for KTM 640 Adventure Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 53.64 HP (39,00 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.50 litres (6,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |