The KTM LC4 Adventure 640 is a 4 stroke, Enduro bike with a 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 49.00 HP (35,62 kW)) @ 7500 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
During extended trips, the tank size is an essential factor. The KTM LC4 Adventure 640 is fitted with a 28.00 litres (7,36 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your KTM LC4 Adventure 640 in peak form. Common service items consist of batteries. Using quality components, your LC4 Adventure 640 can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM LC4 Adventure 640 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 49.00 HP (35,62 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 28.00 litres (7,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |