The Italjet Jupiter 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.78 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.81 HP (15.2 kW, 19.90 Nm (2.0 kgf-m or 14.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The Italjet Jupiter 250 is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, delivering good performance during your journeys.
Routine service is vital to keep your Italjet Jupiter 250 in top condition. Essential service parts comprise sprockets. Through proper maintenance, your Jupiter 250 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Italjet Jupiter 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 20.81 HP (15.2 kW |
| Torque: | 19.90 Nm (2.0 kgf-m or 14.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |