The Kymco Agility City 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential factor. The Kymco Agility City 50 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel delivery system, giving excellent performance on the road.
Preventative care is vital to maintain your Kymco Agility City 50 performing at its best. Common service items involve batteries. With regular servicing, your Agility City 50 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco Agility City 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |