The Big Bear Choppers GTX Fairing 114 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70.8 kW, 153.22 Nm (15.6 kgf-m or 113.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Big Bear Choppers GTX Fairing 114 comes with a 19.30 litres (5,07 gallons) fuel tank, providing reliable mileage during your journeys.
Regular maintenance is key to keep your Big Bear Choppers GTX Fairing 114 in peak form. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your GTX Fairing 114 will sustain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers GTX Fairing 114 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/50 - 18 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (113,43 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70.8 kW |
| Torque: | 153.22 Nm (15.6 kgf-m or 113.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.30 litres (5,07 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 386.5 kg (847,74 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc |