The MV Agusta F4 Serie ORO is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 750.00 ccm (45,54 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 126.00 HP (91,54 kW)) @ 12200 RPM, 71.59 Nm (7,26 kgf-m or 52,54 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key feature. The MV Agusta F4 Serie ORO features a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, offering excellent range for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your MV Agusta F4 Serie ORO in top condition. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your F4 Serie ORO will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 Serie ORO Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 750.00 ccm (45,54 cubic inches) |
| Power: | 126.00 HP (91,54 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 71.59 Nm (7,26 kgf-m or 52,54 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1999 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |