The MV Agusta Brutale 910 Serie Oro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 748.93 ccm (45,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 12500 RPM, 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential factor. The MV Agusta Brutale 910 Serie Oro includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, giving efficient range on the road.
Regular maintenance is essential to maintain your MV Agusta Brutale 910 Serie Oro performing at its best. Regular replacement items include air filters. By using genuine parts, your Brutale 910 Serie Oro can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta Brutale 910 Serie Oro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 79.00 Nm (8,06 kgf-m or 58,01 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 178.6 kg (391,83 pounds) |
| Length: | 2026 mm (79,40 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 6-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |