The PGO Ligero 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 101.00 ccm (6,13 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential aspect. The PGO Ligero 100 features a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, giving good efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to keep your PGO Ligero 100 in peak form. Common service items include clutch plates. By using genuine parts, your Ligero 100 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for PGO Ligero 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6,13 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |