The Aeon Cobra 320 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 272.30 ccm (16,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6500 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Aeon Cobra 320 features a 7.30 litres (1,92 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Aeon Cobra 320 performing at its best. Popular maintenance parts include sprockets. Through proper maintenance, your Cobra 320 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 272.30 ccm (16,54 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.30 litres (1,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 211.0 kg (462,87 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |